دادخواست، صد شعر اعتراض


کد:  4142
عنوان:  دادخواست، صد شعر اعتراض
تاریخ ثبت:  مرداد 31, 1388
تاریخ ویراش:  آبان 8, 1392
شابک:  987-600-90187-5-8
تاریخ اولین چاپ:  1388
نوع جلد:  شومیز
قطع:  رقعی
قیمت(ریال):  35000
شمارگان:  1000
چاپ جاری:  1
تعداد صفحات:  231
وزن(گرم):  305
افزودن به سبد خريد: سفارش خريد
آدرس مستقيم مطلب: به مطلب لينک دهيد
نسخه قابل چاپ: چاپ


معرفي:
کتاب «دادخواست» شامل یک‌صد شعر اعتراض که به کوشش امید مهدی‌نژاد و محمدمهدی سیار گردآوری شده است، اولین کتاب از سری گزیده‌های موضوعی شعر معاصر است که توسط مؤسسه انتشاراتی سپیده‌باوران و با همکاری چند نفر از شاعران در دست تهیه و انتشار است.

مقدمه کتاب «دادخواست» نیز به قلم محمدکاظم کاظمی نوشته شده است. این شاعر در مقدمه کتاب درباره این‌که چرا آن‌قدر که مسؤولان به برگزاری جشنواره‌های شعر آیینی اهتمام ورزیده‌اند، به شعر اعتراض توجه نداشته‌اند، نوشته‌ است: «چرا چنین است و این ‌کارها آن‌قدر به مسؤولان حال نمی‌دهد که آن ‌کارها می‌دهد؟ شاید بدین واسطه که آن ‌کارها بیش‌ترین منفعت را دارد، با کم‌ترین حاشیه ضرر. بالأخره با برگزاری جشنواره‌های تجلیل و ستایش، از سویی خود را دوستدار اهل ‌بیت نمایانده‌ایم و از سویی این نگرانی را هم نداریم که یک ‌بار یک شاعر با شعرش در پشت تریبون دسته‌گل به آب دهد. ولی در جریان شعر اعتراض، دیگر آن بازگشت هزینه تضمین‌شده نیست و چه‌ بسا مسؤولی که میز ریاستش را در گرو چند تا غزل و مثنوی اعتراض‌آمیز جوان‌های خام و مصلحت‌اندیش بنهد. شاید اکنون به این پرسش پاسخ داده شده باشد که چرا با وجود این‌همه شعر اعتراض در این سال‌ها، فقط یک مسابقه سالانه و آن هم بیش‌تر به همت شاعران جوان در این موضوع برگزار شد و پس از حدود 20 سال از پیدایش این‌ گونه شعر در جریان ادبیات انقلاب اسلامی، اولین دفتر منسجم از این شعرها منتشر می‌شود، آن هم باز به همت دو شاعر جوان دلبسته این جریان و یک ناشر غیروابسته به نهادهای رسمی، آن هم در روزگار «باد رنگین» سپردن‌ها و «خاک رنگین» ستاندن‌ها.»

«دادخواست» مجموعه یک‌صد شعر اعتراض است؛ یک‌صد شعر اعتراض از شاعرانی چون قیصر امین‌پور، بیژن ارژن، محمدرضا آقاسی، ساعد باقری، حسین اسرافیلی، محمدعلی بهمنی، مریم جعفری، عباس چشامی، سیدحسن حسینی، محسن حسن‌زاده، عبدالرضا رضایی‌نیا، قادر طهماسبی، علیرضا قزوه، محمدرضا عبدالملکیان، عبدالجبار کاکایی، یوسفعلی میرشکاک، علی معلم دامغانی و چند نفر از شاعران جوان و پیشکسوت دیگر.

انتشارات سپیده‌باوران پیش‌تر نیز کتاب‌های «رجزمویه»، مجموعه شعرهای امید مهدی‌نژاد، و «سرلوحه‌ها» به قلم رضا امیرخانی را منتشر کرده است.امتياز اين مطلب(ثبت شده توسط ساير کاربران):0   -->  امتياز شما:  

نظر شما:
نام: 
پست الکترونيک: 

لطفا عدد درج شده در تصوير را در کادر مقابل آن وارد کنيد:
  بازخواني مجدد تصوير


برای رهگیری سفارشات خود، شناسه کامل آن را وارد نمایید.